اثر پروانه ای

بعضی مسائل اینجوری هستند که تا در بطن ماجرا قرار نگیرید نخواهید فهمید موضوع خصوصی و خانوادگی است یا در حوزه مباحث عمومی (مثل اخبار روز، خشک شدن دریاچه ارومیه، ناآرامی های میدان التحریر مصر، گرانفروشی، کیفیت حمل و نقل عمومی و جمع آوری زباله های شهری و ... حمله آمریکا به سوریه و بلاخره پرونده هسته ای ایران) جای دارد.
ساده لوحانه گمان می کردم داستان تکثیر و تزاید نسل و (بلا نسبت شما منظورم خودم است) ایجاد پسماندهای زیستی، یک مسئله خصوصی است، اما با توجه به پیگیری های  مداوم پیرزن همسایه (که تا به حال بیشتر از 4 دفعه با هم برخورد نداشته ایم)، پرسش های مکرر منشی آموزشگاه زبان، سوالات و پیگیری های زیبا خانوم مسئول شوی لباس آرایشگاه، پیگیری تلفنی خانم فتحعلی همسایه ی خانه قبلیمان، نقطه نظرات ارزنده ی عمه های محترم همسرم، نصیحت های مشفقانه ی خاله هایم، دوستان دوستانم، رئیس قبلیم، رئیس فعلیم و ... فهمیدم موضوع کاملا عمومی است و هر نوع سیاستگزاری خودسرانه به شدت منافع و افکار عمومی را تحت تاثیر قرار می دهد.
مامان جانم نیز که تا به حال به دلیل آشنایی با خلقیات بسته ی بنده، هیچ اظهار نظری دراین خصوص نمی کرد اخیراً مشاهده شده لابه لای یک سلسله ادعیه ی خیر با سرعت عبارت ایشالا سیسمونی بچه را به سمت من شلیک می کند. حتماً در مقابل هیاهوی نوه های بی تربیت خواهرانش احساس کمبود می کند و جای یک فقره هیولای 50 سانتی دماغو را بین این دسته ی جانوران خالی می بیند.
باورم نمی شود یک گربه پنجولی سیاه سوخته ی کوچک شبیه من یا یک وزغ چش سبز خندان شبیه همسی اینقدر توجه منتقدین را به خودش جلب کرده باشد! البته مسلما ایراد از من است که نظریه آشوب و اثر پروانه ای که سالها قبل  خوانده بودم ملکه ی ذهنم نشده. حالا دیگر این مصیبت است یا خوشبختی، قضاوت با خودتان .
چه بسا من و همسی باید سریعاً یک مجمع عمومی فوق العاده تشکیل و ازتمام افراد فوق الذکر و الباقی احاد ملت شریف همیشه در صحنه دعوت و تداوم رویه حاضر یا تغییر سیاست های اجرایی و تصمیم گیری درخصوص تکثیر و تزاید کمی خانواده امان را به رای بگذاریم.
بلاخره همه باید برای حکمرانی خوب تلاش کنیم، شاید برای اسلامیت نظام کاری از دستمان برنیاید اما لااقل اینگونه می توانیم دینمان را به جمهوریت ادا کرده باشیم.
---------------------------------
اثر پروانه ای : یک چیزی تو این مایه ها که چگونه تغییرات کوچک می توانند به طرز غیرمنتظره ای، عملکرد یک سیستم پیچیده ی دیگر را تحت تأثیر قرار دهند. زحمت سرچ با خودتان. سه چهار سال پیش جایی خوانده بودم و جزئیاتش یادم نیست.

/ 14 نظر / 13 بازدید
نمایش نظرات قبلی
من گیلاسم

یعنی واقعن تو اصن اصن اصن بچه نمیخای ؟ وااااع!!!!!!!!!!!!!

حالا منیرم

سوای شوخی واقعن اگه بچه نمیخای باید بت تبریک بگم . نخواستن آنچه دیگران برای آدم میخواهند هرچقدر هم که عزیز باشند که هستند ... خود همین نخواستن اینقده بزرگه که از بزرگ کردن بچه هیچ کم نداره . بی شیله پیله بت بگم از دوستی با دوست بزرگی مث تو خیلی خوشحالم . مرسی که هستی .

(:

ما آپیم ... کلن همیشه آپیم [لبخند]

مهرگان

پس داستان ازین قرار بود!!![قهقهه] لایک به قلم طنازت[چشمک]

منیر

میدونی که منظورم از بزرگی بزرگواری بود و لاغیر ولی حالا که گفتی بذار بگم خیلی لوسی که خیلی قدت از من بلندتره . کلن بوسیدنت بلندترین پاشنه ها رو میخاد سرو رعنای ما [ماچ]

بهارک

وای نیکا قد بلنده منیربابا؟ نمیدونستم.... یعنی تا به حال بهش فکر نکرده بودم. [خجالت]

منیر

بهار تصور کن نیکا قد کوتاه فک کن ؟! اصن شدنیه ؟

مرز روشنی

خب یه چند تا بچه بیارین (به دنیا بیارین) قال قضیه رو بکنین، آینده تون رو هم تضمین کنین... (به نقل از خرّم ... ، کور شوم اگر دروغ بگویم)