سفرنامه ی سریلانکا

سریلانکا کشوری بسیاربسیار سرسبز، با طبیعتی به غایت بکر و پاکیزه، با مردمانی نجیب و مهربان و پر از معبدهای بودایی و هندویی است. اغلب مکانهای تاریخی و فرهنگی، معابد و قصر پادشاهان هستند که معماری شگفت انگیزی دارند و معمولا بر فراز تپه هایی با بیش از صدها و گاه تا حدود سه هزار پله بنا شده اند. هرچه پله ها بیشتر و معبد مرتفع تر، بنده خوشحال تر چون کالری صبحانه های بسیار لوکس سریلانکایی سوزانده می شد و با آسایش وجدان ناهار میل می کردم.
بازدید از معابد مختلف از جمله مهمترین معبد بوداییان در شهر کندی که به قول خودشان از حیث اهمیت مانند مکه برای مسلمانان است،انبوه گلفروشی ها ی زیبا برای نذر گل و تقدیم به بودا، موزه ها (به قول کلاه قرمزی جالبِ شکسته)، مجسمه های بودای عظیم الجثه(دهها متر ارتفاع)، سواحل زیبای این کشور و دیدن وال ها، سواحل مستعد برای موج سواری و ورزش های آبی، آبشارهای بسیار زیبا، فیل سواری، بازدید از پارکهای جنگلی حفاظت شده با جیپ های سافاری و دیدن گله های فیل و طاووس های وحشی، بازدید از کارگاههای هنرهای چوبی و ساخت خدا! ، ارابه سواری و بازدید از زندگی روستاییان، همزیستی مسالمت آمیز انبوه میمونها و سنجابها و پرنده های رنگ رنگ شهرنشین با انسانها، تور بازدید از موزه جواهرات و کارگاه ساخت جواهرات، بازدید از کارخانه جات تولید چای و دیدن مراسم رقص سنتی سریلانکا در شهر کندی ، بازدید از باغ  فلفل، باغ گیاهان دارویی و آشنایی با گیاهان اصلی هل و زردچوبه و وانیل و زنجفیل و... اهم فعالیت هایی است که در این کشور تجربه می کنید.
نزدیکی سریلانکا به هند سبب نشده که  مردم سریلانکا بوی خاصی بدهند. منظورم بوهای نامطبوع قابل استشمام در هند است و با کمال احترام بوی عجیبی که در مواجه با برخی هندی ها به مشام می رسد (و شاید ناشی از ادویه های بی حد و حصر موجود در غذاهاشان است). به جز کلمبو که پایتخت تجاری کشور است و از شلوغی و نا به سامانی مبتلابه اغلب پایتخت های جهان سومی بی نصیب نیست، سایر شهرها به غایت پاکیزه اند و مناظر به غایت چشم نواز. یعنی پاکیزگی شهرها و روستاهای کوچک بسیار مثال زدنی است.
در مجموع سفر به سریلانکا یکی از بهترین تجربه های من در سفر به کشورهای جهان است.
از نکات جالب توجه همزیستی مسالمت آمیز بودیست ها، هندوها، مسیحیان و مسلمانان است تا جایی که به معابد و کلیساهای بی اندازه پرتعداد هم رجوع می کنند و به آیین خود به عبادت می پردازند.رویایی که با سازمان تقرب بین المذاهب برای حل اختلافات شیعه و سنی تا به امروز تعبیر نشده در سریلانکا جامه ی عمل پوشیده است. یکتا پرستی ادیان ابراهیمی و ایده های متفاوت بوداییان راه را بر ورود اینان به عبادتگاههای هم نبسته و این بسیار شگفت انگیز است.

زندگی مردم به غایت ساده است. از ماشین های لوکس، آسمان خراش ها، بزرگراهها و ... هیچ خبری نیست. همه چیز برای مدیتیشن مهیاست. به همسر گفتم با این طبیعت و سبک زندگی آدم خودبه خود به ورطه ی مدیتیشن می رود.

رانندگی از راست است و سفر به این کشور یعنی هر روز رانندگی بین شهرهای مختلف که همگی به هم چسبیده اند و کمی طول می کشد تا بی واهمه بتوانید به جاده زل بزنید.

اهم موارد در خصوص سفر به سریلانکا از ایران را در ادامه مطلب بخوانید:

1-      از خط هوایی عمان ایر استفاده کنید چراکه در حال حاضر که آذر ماه سال 92 است ارزان ترین خط هوایی  برای این مقصد است. هنگام خرید بلیط گزینه ای با ساعت ترانزیت بالا خریده و با پرداخت نفری حدود 40 دلار افزون بر مبلغ بلیط، اقامتی از چند ساعت تا یک شب را در مسقط پایتخت عمان تجربه کنید. با این 40دلار (البته به شرطی که ساعت توقف بین دو پروازتان بیش از 8ساعت باشد) خط هوایی یک شب هتل، ویزای خروج از فرودگاه و ترانسفر از فرودگاه به هتل و بالعکس را متقبل می شود که نرخ فوق العاده مناسبی است. هر واحد پول عمان حدود ده هزار تومان است فلذا مطلوبیت سفر توریستی به این کشور حدود صفر است و ضمنا همین چند ساعت برای دیدن مسقط کفایت می کند. اما اگر این کار را هنگام خرید بلیط انجام ندهید در فرودگاه با صدور ویزا برای خروج از فرودگاه مسقط موافقت نمی کنند. درضمن خرید بلیط از نمایندگی های فروش صرفه ای حداقل 200 هزارتومانی دارد.

2-      فکر مسافرت با تورهای ایرانی را از سرتان بیرون کنید. چون شونصد برابر از شما پول می گیرند و چرایش را من نمی دانم. اگر کمی زبان انگلیسی می دانید بارتان را بسته و راهی شوید. در فرم تقاضای ویزا که در هواپیما یا فرودگاه سریلانکا پر می کنید باید نام محل اقامتتان را درج کنید. پس بهتر است اسم و شماره تلفن یک هتل از شهری که فرودگاه در آن است از اینترنت یافته و در فرم درخواست ویزا بنویسید. خالی گذاشتن این قسمت شما را با سوالاتی مواجه می کند که پاسخ به آنها به افسر مربوطه کمی زمان می برد. (ما این تجربه را در سایر کشورها داشته ایم)

3-      برای سفر به سریلانکا، در هر فصلی حتماً کفش ورزشی مناسب برای کوه نوردی سبک، دمپایی سبک انگشتی، بارانی کلاه دار سبک یا چیزی شبیه بادگیرهای شمعی، پماد قبل و بعد از گزیدگی پشه و حشرات، لباسهای نخی سبک و یک کوله سبک ضد آب به همراه داشته باشید. زیرا احتمال باران فراوان، گاه ناگهانی و البته گاهی ممتد است. اما هوا سرد نیست و باران گرم خود تجربه ی لذت بخشی است.

4-      حداقل در یک گروه چهار نفره به  سریلانکا سفر کنید در این صورت به جای نفری 350 دلار با نفری 210 دلار هم می توانید یک هفته اقامت خیلی خوب و تمیز با ماشین و راننده ی فول تایم را تجربه کنید.

5-      در این سفر ما از گست هوس تا هتل 3،4 و 5 ستاره را تجربه کردیم. صبحانه ی همه اشان بسیار عالی، با کیفیت و متنوع بود. و البته هتل سه ستاره ای که  در شهر کندی استفاده کردیم از هتل سوئیس که گرانترین هتل 5ستاره ی شهر کندی است و ما یک شب در آن اقامت داشتیم بسیار شیک تر است! و این از عجایبی است که آدم در سفر می بیند.

6-      فکر رانندگی در سریلانکا را از سر بیرون کنید . نه تنها رانندگی از راست است بلکه تابلوها و نشانه ها کمک چندانی به یافتن مسیرها نمی کند و البته مقررات رانندگی به شدت توسط پلیس ها کنترل می شود  و کوچکترین خطاها جرایم سنگینی چون ضبط ماشین یا همان اعمال قانون خودمان را در پی دارد.

7-      هزینه اصلی سفر به سریلانکا ورودی های پر تعداد موزه ها ومعابد و ... است که معمولا بیش از نفری 30 دلار است.

8-      برای ورود به معابد که عمده مکانهای دیدنی هستند باید دست و پاهای زنان و پاهای مردان پوشیده باشد، پس بهتر است خیلی به شلوارک فکر نکنید، البته به این ترتیب از گزند پشه ها بیشتر در امان خواهید بود. ضمنا به پا داشتن دمپایی سبک انگشتی قبل از ورود به معابد بسیار به درد بخور است. در معابدی که اجازه ورود دارید باید پابرهنه داخل شوید و به پاداشتن دمپایی در سرعت آمد و شد خیلی موثراست.

9-      از خرید جواهر بپرهیزید. انگشتری به ارزش 1800 دلار (بعد از کلی چک و چونه) در مشورت با جواهر فروش داخل ایران در حدود 500دلار ارزش گذاری شد. ما از این دام جستیم زیرا مشاوران انلاین داشتیم. اما این گریز چندان هم ساده نیست زیرا خیلی تلاش می کنند به شما جواهر بفروشند چون معادن سنگ های قیمتی وسیعی دارند. (نکته جالب اینکه کوچکترین اقلیت مذهبی سریلانکا مسلمانان هستند که جملگی در امر جواهرات مشغول به کار بوده و تنها موجودات حقه باز و فریب کاری بودند که در این کشور دیدیم.)

10-  تقریبا باید به همه انعام داد . تصور کنید یک رشوه تپل به پلیس راهنمایی و رانندگی 500روپیه معادل دوازده هزارتومان ماست. پس با انعام های کوچک 100روپیه ای دل این مردم را شاد کنید. چون حقیقتا با توریست ها مثل شاهزاده ها رفتار می کنند.

11-  از مزارع گیاهان دارویی خرید نکنید و از کارخانجات چای خرید بکنید. چون اولی بسیار گرانتر از حد معمول و دومی بسیار مناسب تر از سایر مکان هاست.

12-  سریلانکا جز معدود کشورهایی است که بهترین چای ها را نوش جان می کنید . پس چای بخورید و چای بخرید و لذتش را بیش از همیشه مزه مزه کنید.

13-  همه جا پر از مجسمه ی بودا و معبد است. باید مراقب باشید که حرمت این مجسمه ها را حفظ کنید چون این مردم به طرز غیرقابل وصفی مذهبی هستند.

14-   چیز خاصی برای خرید وجود ندارد. روی سفر تمرکز کنید و حالش را ببرید.

15- نگران خورد و خوراکتان نباشید، برای همه ذائقه ایی غذای مناسب یافت می شود.

16- اگر بدون تور سفر می کنید مراجعه به یکی از نمایندگی های بیمه سامان و اخذ بیمه نامه سفر را فراموش نکنید.

از نظر بنده سفر به سریلانکا بر سفر به این کشورها مقدم است : کشورهای حاشیه ی خلیج فارس، مالدیو، هند، اروپای شرقی، آسیای جنوب شرقی، جمهوری های اطراف روسیه و هم مرز با ایران. البته  این به سلیقه  و ذائقه ی افراد بستگی دارد. اما در سریلانکا از طبیعت و حیات وحش و دریا و تاریخ و فرهنگ و کلا هر چیزی که یک توریست بخواهد مهیاست.

/ 34 نظر / 670 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شیلی

Salam man soal dar morede visa dashtam dar site neveshtan ke bayad ETA por konim online. Aya vaghean lazeme ya bedun hich kare ghabli mishe dar airport visa on arrival gereft?

شیلی

Salam. Mishe lotfani hoteli ke dar colombo budin va raazi budin va gheymatesh monaseb bude be man moarrefi konid? Mamnun

شیلی

Salam. Duste aziz mamnun az rahnamaihatun.man be sri Lanka raftam va bargashtam.besiar ziba bud.parvaz oman air gereftam vali air arabia ham mire ke kheilu arzuntare faghat be tzamane man nemikhord.

علی

عرض سلام و تشکر بابت سفرنامه خوبتون دوست عزیز من یک سئوال داشتم خدمتتون چون چند روز دیگه دارم میرم سریلانکا به مدت دو هفته و تنها سفر میکنم میخواستم بپرسم با توجه به اینکه تنها مسافرت میکنم اگر بیرون از فرودگاه خودم هزینه خدمات و هتل رو بپردازم ارزونتر در میاد یا بهتره داخل فرودگاه از تورها استفاده کنم

shili

Salam. Man mahe pish be srilanka raftam ba omanair,dar srilanka be shahrhaye colombo,hikkaduwa,kandy va nuwara elyia raftam.kandy besiar khubziba va por az jazebe bud.dar masire kandy be nuwara eliya tea plantation ro didamke kheili dust dashtam va kheili ghashang bud.hikkaduwa beach ro ham recommend mikonam.ba colombo dur nist.tu colombo mishe az odel kharide chay va magnet :D kard..

کتی

سلام بسیار ممنون از سفرنامه زیبایتان من وهمسرم هم تصمیم گرفتیم سفر دوهفته ای به سریلانکا ومالدیو داشته باشیم لطفا شهرهایی که در سریلانکا بودید در واقع نقشه سفر سریلانکا وهمچنین اطلاعاتی راجع به مالدیو واینکه در کدام جزیره وچه هتلی اقامت داشتید را بیشترتوضیح دهید بسیار سپاسگذارم

somayeh

سلام.خیلی ممنون از اطلاعات بسیار مهم و کاربردی که در اختیارمون گذاشتید.ممنون میشم اگه برنامه سفرتون و همچنین اطلاعاتی از مالدیو و جزایرش و هتل ها برام بذارید.اگه هتل 3 ستاره کندی هم که مورد نظرتون بوده واسمش و بگید خیلی ممنون میشم .

shili

به دوستان هتل hill top رو در کندی پیشنهاد میکنم.البته مرکز شهر نیست ولی خیلی تمیز با قیمت خوب و ویوی شهر هست چون روی بلندیه در ضمن مدیرش مسلمانه و اگه بفهمه از ایرانید بیشتر تحویل میگیره :-)

احمد

بسیار عالی این سفرنامه خیلی دلم میخواد برم، امنیت شهرها در شب چطور هست؟

میلاد

دوست عزیز اسم هتل محل اقامتتان تو کندی چی بود